Duyuru: Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Meclisi

Duyuru: Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Meclisi
Bugün Suriyeli mültecilerin Syntagma meydanında, hayatlarını tehlikeye atarak girdikleri açlık grevinin 14. günleri. Talepleri ise Yunanistan devleti tarafından imzalanmış olan, Genova konvansiyonunun ilgili maddelerinin uygulanması ve onlara hem Yunanistan’da ve AB ülkelerinde aslında sahip olmaları gereken barınma, yiyecek ve içecek haklarının sağlanması ve politik mülteci statülerinin tanınması.Suriyelilerin kendileri ve Suriye’de yaşanan savaşın dehşetinden kurtarabildikleri onlarca çocuk ve bebek için verdikleri bu onur, adalet ve yasam mücadelelerinde; sefalet ve ızdırap yaratan politikaları aşmanın yolunun birlikten geçtiğini bilen, yoksulluğun, savaşın ve baskının sonuçlarına katlanmış olan tüm Yunanistan halkı ve tüm göçmenler yanlarındadır.

Karşılarında ise, “kanun ve düzen” adına ulusal ve uluslararası barbarlığı aklamaya çalışan ve toplumu yavaşça bir toplama kampına çevirmeyi amaçlayan yakından tanıdığımız bir topluluk durmaktadır.

Geçtiğimiz günlerde, Yunanistan içişleri bakanlığınca mültecilere dağıtılan açıklamaya ek olarak, bir dizi resmi açıklama ile de mültecilere Yunanistan’ı terk etmeleri ve şanslarını diğer AB ülkelerinde yasa dışı göç yollarını kullanarak denemeleri tavsiye edilmiştir.

Böylece, ilkin eski hükumet şarlatanlarından Adonis Georgiadis meydana gelerek polisi aradı ve Noel alış verişi yapmak isteyen insanların engellenmemesi için Syntagma meydanı’nın boşaltılmasını talep etti. Polis merkezinin propaganda merkezi, açık ki kendi gözleriyle açlık grevinin nasıl örnek teşkil edecek şekilde örgütlendiğini görmeden, halk sağlığını etkileyen bir sorun olduğunu söyledi. Bugün ise İçişleri Bakanlığı genel sekreteri Syrigos 2011 yılında Atina’da göçmenlerin açlık grevi eylemini örgütleyenler şimdi de Suriyeli mültecileri tahrik ettiğini ve maniple ettiğini iddia etti.

İç savaş nedeniyle ateş içinden kaçarak, kendi ülkelerini terk etmek zorunda kalanların korunma ve beslenme haklarını talep etmesini, başkaları tarafından tahrik ve maniple edildikleri şeklinde yorumlamak, herhalde Marie Antoinette’nin toplumsal olaylara yaklaşımından daha kalın kafalı olmak demektir.

2011’deki göçmenlerin açlık grevine katılanlar da bu eylemde yer aldıkları gibi, son dört yıl içinde hükumetin mültecilere karşı iki yüzlülüğünü, saldırgan politikalarını, sefaleti, sosyal ayrıştırmayı ve aşağılamayı yaşayanlar da bu eylemi sahipleniyorlar.

– Suriyeli mültecilerin besin, korunma ve serbest dolaşım taleplerinin derhal yerine getirilmesini talep ediyoruz
– Yunanistan halkını açlık grevindeki mültecilere yönelik yapılabilecek herhangi bir baskıya karşı hazırlıklı olmalarını ifade ediyoruz
-Herkese çağrımız mültecilere kıyafet, süt, ilaç getirerek ya da gerektiğinde açlık grevini savunmak için yerinde destek vermeleridir.

Enternasyonal dayanışma halkların ırkçılığa ve barbarlığa karşı en güçlü silahıdır!

Suriyeli Mültecilerle Dayanışma Meclisi

Atina, 2 Aralık 2014

Advertisements
This entry was posted in Duruyular (Turkish). Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s